USA prohrály s Českou republikou 1:0 ve čtvrtfinále MS mužů v hokeji – San Diego Union-Tribune

PRAHA – Česká republika vyřadila Spojené státy z mistrovství světa v ledním hokeji výhrou 1:0 a postoupila ve čtvrtek do semifinále.

Útočník Bostonu Bruins Pavel Zacha vstřelil přesilovkový gól ve druhé třetině a brankář Anaheim Ducks Lukáš Dostál zastavil před domácími fanoušky v Prague Areně 36 střel.

Zacha a spoluhráč z Bruins David Pastrňák hráli teprve druhý zápas na turnaji. K českému týmu se připojili poté, co Boston vypadl z play off NHL týmem Florida Panthers.

Spojené státy za vyrovnáním vytáhly brankáře Charlieho Lindgrena, ale Češi se udrželi a v sobotu se v semifinále střetnou se Švédskem.

Američané vyřadili všech 13 přesilových zápasů, kterým čelili v předkole.

„Byl to skvělý hokejový zápas se skvělou atmosférou. Bohužel jsme přišli o krok, ale nebylo to pro nedostatek úsilí,“ řekl trenér USA John Hynes.

Ve čtvrtečním čtvrtfinále Nick Paul dvěma góly dovedl obhájce titulu Kanadu k výhře 6:3 nad Slovenskem.

Kanada se v sobotu utká ve čtvrtfinále se Švýcarskem.

„Měli jsme skvělý začátek a odtud jsme teprve začali stavět,“ řekl Paul. „Vyhrávali jsme naše bitvy, dávali puky do sítě a vyhrávali své druhé šance.“

Dylan Guenther zaznamenal gól a asistenci a za osmadvacetinásobného mistra Kanady se trefili také Jared McCann, Pierre-Luc Dubois a Brandon Tanev.

McCann a Dubois skórovali dvakrát v rozmezí 90 sekund na začátku prvního poločasu, než Petr Chilaric zvýšil na 2:1, když Brandon Hagel proměnil přihrávku Slováka do vlastní sítě.

Kanada zvýšila své vedení na 5:1 gólem Paula ve druhé třetině a následně dvěma góly v rozmezí 20 sekund ve třetí třetině – nejprve Guenther, poté Tanev.

Miloš Kelemen a Marek Hřevik skórovali a snížili vedení Kanady na 5:3, než Paul vstřelil druhý gól do prázdné branky.

READ  Bohatá Česká republika (9. dubna 2023)

V Ostravě vstřelil přesilovkový gól Joel Eriksson Ek v čase 5:54 prodloužení, když Švédsko porazilo Finsko 2:1.

Hannes Bjorninen vyrovnal Finsko na 1:1, když zbývalo 58 sekund, čtyři minuty poté, co Rasmus Dahlen dostal Švédy do vedení 1:0.

Předtím Švýcarsko svrhlo Německo, když porazilo loňského vicemistra 3:1, rovněž v Ostravě.

Dvěma góly vedl Švýcary Christophe Bertschi. Švýcaři vedli 1:0 krátkou brankou, než přidal druhý gól útočník New Jersey Devils Nico Hischier.

Dominik Kahun snížil v polovině prostřední třetiny přesilovou hrou na 2:1, ve třetí přidal Bertschi svou druhou do prázdné branky.