Gruzie a Česká republika zoufale touží po vítězství ve skupině F

FRANKFURT (Reuters) – Portugalský brankář Diogo Costa zachránil tři pokutové kopy a dovedl svůj tým k výhře 3:0 nad Slovinskem na penalty poté, co Cristiano Ronaldo v dramatickém pondělním utkání osmifinále Eura 2024 z místa vyrovnal.

Portugalská hvězda Cristiano Ronaldo se rozbrečela poté, co nepropásl pokutový kop v prvním prodloužení během zápasu, který ve Frankfurtu skončil bezbrankovou remízou.

Hráč se ale vzpamatoval a vstřelil svůj gól v penaltovém rozstřelu, protože Portugalsko uspělo v kvalifikaci do čtvrtfinále proti Francii.

Slovinsko statečně bojovalo o udržení čistého konta proti Portugalsku, Jan Oblak úžasně zachránil Ronaldův pokutový kop poté, co byl faulován Diogo Jota.

Jenže v penaltovém rozstřelu se trefili všichni Ronaldo, Bruno Fernandes a Bernardo Silva a slovinskému triu se nepodařilo vystřelit míč, takže slovinský národní tým se do finále kvalifikoval srdečným způsobem.

Trenér Portugalska Roberto Martinez se po ostudné porážce, kterou jeho tým utrpěl proti Gruzii v posledním zápase ve skupinové fázi, kdy nasadil do obrany tři hráče, uchýlil ke známé metodě hry 4-3-3.

Mistři Evropy z roku 2016 kontrolovali míč a svou první příležitost si vytvořili po 12 minutách, kdy Silvův centr snadno prošel Ronaldem a Fernandes jej nedokázal u vzdálenější tyče přetavit do sítě.

Slovinsko, které hraje vůbec první vyřazovací zápas na velkém turnaji, si udrželo dobrou defenzivní formu a omezilo šance Portugalska.

Bývalý útočník Realu Madrid Ronaldo nasměroval silnou hlavičku na svého starého rivala, brankáře Atlética Madrid Oblaka, pod silným tlakem Vanji Drkosice.

Slovinský obránce dostal o chvíli později žlutou kartu za to, že překážel Rafaelu Leaovi, když mířil k brance Oblaka.

Ronaldo vypálil silný přímý kop, který šel těsně nad břevno s brankářem v pozici.

Slovinsko se poprvé trefilo těsně před koncem prvního poločasu, kdy útočník Lipska Benjamin Sisko nastřelil míč, který z hranice pokutového území trefil Costu.

READ  Limuzína Fidela Castra je v prodeji v Gosfordské lidové republice

Portugalský defenzivní záložník João Baleña po další dobré práci nebezpečného Leaa napálil při posledním výkopu prvního poločasu nízký míč na vnější stranu tyče.

Ronaldo donutil Oblaka k razantnímu zákroku z dalšího přímého kopu na začátku druhého poločasu, když se útočník Al-Nasr marně snažil prolomit slovinský obranný val, což Anglii snadno odepřelo bezbrankovou remízu ve skupinové fázi.

Tým Matthiase Keka měl jedinečnou příležitost postoupit vpřed s ojedinělým náporem vpřed, ale Cisco vyrazil míč do šířky poté, co překonal nejstaršího hráče v historii turnaje, 41letého Pepeho.

Ronaldo byl stále odhodlaný skórovat, když 20 minut před koncem zápasu napálil další trestný kop nad břevno.

Útočník měl dvě minuty před koncem utkání možnost z otevřené hry rozhodnout, ale nedokázal vystřelit přímo na levé straně hřiště na Oblaka, protože oba týmy mířily do prodloužení.

Tempo hry se v prodloužení snížilo a první poločas nepřinesl mnoho událostí, až do 103. minuty, kdy Jota vtrhl do pokutového území a přepadl Drkušićovi přes nohu a zavinil pokutový kop.

Ronaldo vyrazil razantní střelu nalevo od Oblaka, ale brankář ji úžasně zblokoval, když se jeho střela odrazila od tyče a šla mimo hřiště.

Ve druhém prodloužení se Ronaldo po promarněné příležitosti rozplakal a portugalští fanoušci skandovali jeho jméno ve snaze zvednout jeho podlomenou morálku.

Slovinsko promarnilo další velkou příležitost, když Pepe ztratil míč nesprávnou přihrávkou a Sisko ho ukradl a rozběhl se k bráně.

Útočník vyrazil silnou střelu blízko Costy, který ji bravurně zblokoval nohou, což vedlo k penaltovému rozstřelu – prvnímu ve slovinské historii.

Slovinsko šlo nejprve do vedení střelou střídajícího Josipa Iličiče, kterou Costa bravurně zblokoval.

Ronaldo vstřelil svůj gól a požádal fanoušky za brankou o odpuštění za promarnění příležitosti v prodloužení, než Costa zachránil druhý gól Slovinska od Juriho Palkoviče.

READ  Na počest George Krishky, zpěváka, hudebníka a pedagoga světové úrovně

Costa zachránil od Benjamina Verbice třetí po sobě jdoucí pokutový kop poté, co se Fernandesovi podařilo vstřelit branku, a Silva kop vyhrál poté, co poslal míč špatným směrem na Oblaka.

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."