Gruzie a Česká republika zoufale touží po vítězství ve skupině F

FRANKFURT (Reuters) – Portugalský brankář Diogo Costa zachránil tři pokutové kopy a dovedl svůj tým k výhře 3:0 nad Slovinskem na penalty poté, co Cristiano Ronaldo v dramatickém pondělním utkání osmifinále Eura 2024 z místa vyrovnal.

Portugalská hvězda Cristiano Ronaldo se rozbrečela poté, co nepropásl pokutový kop v prvním prodloužení během zápasu, který ve Frankfurtu skončil bezbrankovou remízou.

Hráč se ale vzpamatoval a vstřelil svůj gól v penaltovém rozstřelu, protože Portugalsko uspělo v kvalifikaci do čtvrtfinále proti Francii.

Slovinsko statečně bojovalo o udržení čistého konta proti Portugalsku, Jan Oblak úžasně zachránil Ronaldův pokutový kop poté, co byl faulován Diogo Jota.

Jenže v penaltovém rozstřelu se trefili všichni Ronaldo, Bruno Fernandes a Bernardo Silva a slovinskému triu se nepodařilo vystřelit míč, takže slovinský národní tým se do finále kvalifikoval srdečným způsobem.

Trenér Portugalska Roberto Martinez se po ostudné porážce, kterou jeho tým utrpěl proti Gruzii v posledním zápase ve skupinové fázi, kdy nasadil do obrany tři hráče, uchýlil ke známé metodě hry 4-3-3.

Mistři Evropy z roku 2016 kontrolovali míč a svou první příležitost si vytvořili po 12 minutách, kdy Silvův centr snadno prošel Ronaldem a Fernandes jej nedokázal u vzdálenější tyče přetavit do sítě.

Slovinsko, které hraje vůbec první vyřazovací zápas na velkém turnaji, si udrželo dobrou defenzivní formu a omezilo šance Portugalska.

Bývalý útočník Realu Madrid Ronaldo nasměroval silnou hlavičku na svého starého rivala, brankáře Atlética Madrid Oblaka, pod silným tlakem Vanji Drkosice.

Slovinský obránce dostal o chvíli později žlutou kartu za to, že překážel Rafaelu Leaovi, když mířil k brance Oblaka.

Ronaldo vypálil silný přímý kop, který šel těsně nad břevno s brankářem v pozici.

Slovinsko se poprvé trefilo těsně před koncem prvního poločasu, kdy útočník Lipska Benjamin Sisko nastřelil míč, který z hranice pokutového území trefil Costu.

READ  Německý průzkum IFO smíšený, zaměřte se na Jackson Hole

Portugalský defenzivní záložník João Baleña po další dobré práci nebezpečného Leaa napálil při posledním výkopu prvního poločasu nízký míč na vnější stranu tyče.

Ronaldo donutil Oblaka k razantnímu zákroku z dalšího přímého kopu na začátku druhého poločasu, když se útočník Al-Nasr marně snažil prolomit slovinský obranný val, což Anglii snadno odepřelo bezbrankovou remízu ve skupinové fázi.

Tým Matthiase Keka měl jedinečnou příležitost postoupit vpřed s ojedinělým náporem vpřed, ale Cisco vyrazil míč do šířky poté, co překonal nejstaršího hráče v historii turnaje, 41letého Pepeho.

Ronaldo byl stále odhodlaný skórovat, když 20 minut před koncem zápasu napálil další trestný kop nad břevno.

Útočník měl dvě minuty před koncem utkání možnost z otevřené hry rozhodnout, ale nedokázal vystřelit přímo na levé straně hřiště na Oblaka, protože oba týmy mířily do prodloužení.

Tempo hry se v prodloužení snížilo a první poločas nepřinesl mnoho událostí, až do 103. minuty, kdy Jota vtrhl do pokutového území a přepadl Drkušićovi přes nohu a zavinil pokutový kop.

Ronaldo vyrazil razantní střelu nalevo od Oblaka, ale brankář ji úžasně zblokoval, když se jeho střela odrazila od tyče a šla mimo hřiště.

Ve druhém prodloužení se Ronaldo po promarněné příležitosti rozplakal a portugalští fanoušci skandovali jeho jméno ve snaze zvednout jeho podlomenou morálku.

Slovinsko promarnilo další velkou příležitost, když Pepe ztratil míč nesprávnou přihrávkou a Sisko ho ukradl a rozběhl se k bráně.

Útočník vyrazil silnou střelu blízko Costy, který ji bravurně zblokoval nohou, což vedlo k penaltovému rozstřelu – prvnímu ve slovinské historii.

Slovinsko šlo nejprve do vedení střelou střídajícího Josipa Iličiče, kterou Costa bravurně zblokoval.

Ronaldo vstřelil svůj gól a požádal fanoušky za brankou o odpuštění za promarnění příležitosti v prodloužení, než Costa zachránil druhý gól Slovinska od Juriho Palkoviče.

READ  Tajemná 7000 let stará kruhová stavba nedaleko Prahy

Costa zachránil od Benjamina Verbice třetí po sobě jdoucí pokutový kop poté, co se Fernandesovi podařilo vstřelit branku, a Silva kop vyhrál poté, co poslal míč špatným směrem na Oblaka.

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."