Gruzie překvapuje Portugalsko a Turecko poráží Česko v osmifinále – The Irish Times

Skupina šest: Gruzie 2 Portugalsko 0

Gruzie ohromila konkurenční Portugalsko, aby se dostalo do osmifinále Euro 2024 – jeho vůbec prvního velkého turnaje – středeční výhrou 2:0 nad bývalými mistry Evropy, pečetila vítězství brzkým gólem Khvichy Kvaratskhelia a penaltou od Giorgise Mikotadzeho.

Výhra, přestože přišla proti převážně rezervní portugalské straně, která se již kvalifikovala do dalšího kola, byla největším výsledkem Gruzie od její nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991.

Po neuspokojivém čtvrtém místě ve své kvalifikační skupině mistrovství Evropy byla Gruzie nucena vydat se oklikou do Německa, nejprve vyhrála svou skupinu na méně okouzlujícím evropském šampionátu a poté v play-off porazila Řecko.

Ale nebylo nic nezaslouženého na tom, jak si trenér Willy Sagnol, bývalý obránce Bayernu Mnichov a Francie, a jeho tým dokázali zajistit třetí místo ve skupině F turnaje a kvalifikovat se do osmifinále, kde se střetli s trojnásobným Španělskem. mistr Evropy.

Vítězství Gruzie také znamená, že se Anglie utká se Slovenskem, Rumunsko s Nizozemskem a Portugalsko se v osmifinále utká se Slovinskem. Maďarsko, které bojovalo o postup do dalšího kola, z turnaje vypadlo.

Portugalský celek se dostal do vedení už ve druhé minutě, když si křídelník Neapole Kvaratskhelia naběhl po neuvážené přihrávce Antonia Silvy a nízkým míčem prostřelil brankáře Portugalska Diogo Costu.

Cristiano Ronaldo – jeden z pouhých tří startujících v portugalském kádru, který se také v sobotu podílel na výhře 3:0 nad Tureckem – dal ze sebe všechno s každým míčem, když se ve svých 39 letech snažil stát se nejstarším střelcem mistrovství Evropy.

Gruzie se ale bránila, jako by na tom závisely jejich životy, a snažila se chytit Portugalsko z protiútoku. V 53. minutě Silva zdvojnásobil svou předchozí chybu faulem uvnitř pokutového území, za což byl po přezkoumání technologie videoasistenta rozhodčího nařízen pokutový kop.

READ  Zhang a Zheng vedou Čínu k vítězství nad Českou republikou v United Cupu

Mikautadze, který přihrál míč Kvaratskheliovi, aby brzy otevřel skóre, prostrčil pokutový kop kolem Costy a se třemi góly se zatím dostal na čelo bodování Euro 2024.

Ronaldo dostal v prvním poločase žlutou kartu kvůli hádce a projevil frustraci, když byl ve druhém poločase vystřídán, když kopl do láhve s vodou.

Gólman Gruzie Giorgi Mamardashvili v posledních minutách dvakrát zasáhl, aby udržel proti Portugalsku čisté konto, a po skončení zápasu hráči Gruzie a trenérský tým vběhli na hřiště, aby oslavili před tisíci svými fanoušky.

Türkiye 2 Česká republika 1

Turecko dokázalo odolat oživení České republiky a vstřelilo vítěze posledního dechu, aby si ve středu zajistilo výhru 2:1, potvrdilo druhé místo ve skupině F na Euru 2024 a zajistilo si místo mezi 16 posledních s Rakouskem.

Češi potřebovali k udržení šance na postup vyhrát, ale vyloučení ofenzivního záložníka Antonína Baráka ve 20. minutě jim udělalo obrovskou díru do plánů.

Gól kapitána Turecka Hakana Calhanoglu v 50. minutě situaci ještě zhoršil, ale vyrovnání Tomáše Součka o 16 minut později dalo Čechům naději.

Ale Türkiye uspělo a zajistilo si vítězství trefou Cenka Tosuna v přestávce.

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."